Képek Lócsról

 

LÓCS

Településtörténet, látnivalók

A határában fekvő, úgynevezett Nagyhalom nevű domb, a felszínén talált cserepek tanúsága szerint késő bronzkori lelőhely, amelyben egy vezető ember temetkezési helyét sejtik.

Szláv eredetű neve alapján az feltételezhető, hogy vadászattal, esetleg halászattal foglalkozó lakosai voltak eredetileg, akik szolgálónépként éltek. Őket váltották fel a Sur alá tartozó török eredetű segédnép tagjai. 1239-ből maradt fenn okleveles említése, amikor az Osl nemzetségbeli Szatmár fia, Miklós, királyi engedéllyel a templomos lovagokra hagyta Lócsban birtokolt részét. A 14. század elején a johanniták kezébe került, akik 1483-ban erre a településre is kérték Mátyás királytól a vám- és harmincadmentességet. Ezt III. Károly 1724-ben megújította. Mezővárosi jogról azonban nem beszélhetünk, mert Damonyához hasonlóan vásártartási jogot nem kaptak mellé.

Akárcsak Damonyáé, Lócs sorsa sem a jobbágyfaluvá válás, hanem a köznemesi községgé alakulás lett, talán annak következtében, hogy más nemesek is jelentős részt birtokoltak itt. 1355-ben már megörökítették a helybeli nemeseket, akik közül a 14. században a Lócsi-család több tagját is megemlítették egy birtokvitában.

A 15. század második felében jelent meg az Alsó- és Felsőlócs elnevezés. Ez valószínűleg itt is kapcsolatban lehetett a több birtokos meglétével. A falut kettészelő Pós-patak lehetett itt a határ. Fellócs birtokát 1463-ban királyi adományként kapta meg Niczky Benedek és Thelekessy Benedek. Az 1500-as évek végén még felbukkant, de a 18. századra végképp eltűnt a két falurész névben való elkülönítése.

A Bocskai-felkelés idejéből feljegyezték, hogy a császári oldalon harcoló vallon zsoldosok 1605-ben a falut feldúlták és többek között magukkal vitték az evangélikusok egyik kelyhét, amelyet Pongrácz Ferenc házából raboltak el.

Az 1631-es összeírás szerint a Dukai-, a felsőlócsi Nagy-, a Döbrőczy- és a Hetyey-családok voltak a jelentősebb birtokosok. A 19. században a Kramarics-, Kenesei-, Lukenich- és Józsa-családokat jegyezték fel. 1930-ban a két legnagyobb földtulajdonos Csikor János és a Turner testvérek voltak, de területük nem érte el a 100 hektárt.

1831-ben innen kelteztek egy az egész megyére kiterjedő rendeletet, a dohányzás okozta tűzesetek megakadályozására. Ugyanebben az évben a szolgabíró 60 veréb fejének beszolgáltatására kötelezte a lakosokat.

1787-ben a faluban álló 58 házban 297-en laktak. 1850-ben a 67 házban lakó 103 család vallási megoszlása a következő volt: 294 katolikus, 114 evangélikus és 17 zsidó. Érdekesség, hogy a népszámlálás a magyar többség mellett 24 német anyanyelvű lakost is feljegyzett. A 20. század 30-as éveiben még 522 lakosa volt.

A Kisasszonyról elnevezett római katolikus templomának elődje már a középkorban állhatott. A reformáció idején evangélikus anyaegyházként Makkoshetye és Iklanberény tartozott hozzá. 1656-ban és 1669-ben kerületi gyűlést tartottak itt. Valamikor az ezt követő időben vették vissza a katolikusok és Sajtoskál plébániájához csatolták. 1714-ben a templom négy képét említették a püspöki összeírást végző látogatók. 1733-ban még nem volt tornya, azt valószínűleg a következő évben zajlott felújítás során emelték. 1780 körül és 1856-ban restaurálták. 1902-ben hét méterrel meghosszabbították és román motívu-mokkal díszítették.

A templom kapuja neoromán stílusú, felette magasodik a homlokzatból kilépő magas, neoromán kőfaragású ablakokkal díszített torony, amelynek párkánya alatt, kialakított szoborhelyeken négy kőszobor áll. A sisak gömbben végződik, amelyen kettős keresztet helyeztek el. Az épület belsejében a karzat két sokszögű oszlopa tűnik fel először, felette a mellvéd ívesen kialakított. A négyszakaszos hajót csehboltozat fedi. A szentély félkörí-vesen záródik, ablakai román stílusúak. Az egyszerű főoltár feletti Mária-képet két térdelő angyal szobra fogja közre. Két szembeállított mellékoltár is található még itt. A szépen faragott szószék kosarán a négy evangélistát ábrázolták.

II. József Türelmi Rendeletét követően a környék evangélikus gyülekezetei sorra fogtak hozzá templomaik felépítéséhez.

1785-ben a büki lutheránusok is erre kértek engedélyt, melynek megadására azonban csak abban az esetben számíthattak, ha az egyházközségükhöz kötődő legalább 100 evangélikus család létét dokumentálni tudták. Az emlegetett gyülekezet számára ez csak úgy sikerült, hogy feltüntették az akkor Lócson élő 11 családot is. Ettől kezdve az anyagyülekezet és a kis filia közt különös kötődés alakult ki. A lócsi hívek nagy rendszerességgel bejártak a büki gyülekezeti alkalmakra, gyermekeiket felekezetük szerinti iskolába járatták. Lócson egyetlen parányi ingatlan, egy kis harangláb képezte az evangélikusok tulajdonát, de az 1930-as évektől kezdődően egyre hangsúlyosabban foglalkoztak a saját imaház építésének tervével.

Széleskörű összefogással ez 1937-ben valósulhatott meg. A 60 személy befogadására alkalmas hajlék templomi felszereléssel, szószékkel, oltárral, az Utolsó vacsorát ábrázoló oltárképpel, keresztelőkúttal, harmóniummal, s értékes, fából készült padozattal rendelkezik. Külső-belső felújítására, hatalmas helyi ökumenikus összefogással 1999-ben került sor.

 

Népesség, infrastruktúra, gazdaság

A Répce-sík középső részén, a Pós-patak mentén fekszik a község. Az aprócska faluból városhoz mérten is sok, hat irányba vezetnek utak, de elérhetőségének legfontosabb tényezője mégis a 84-es út viszonylagos közelsége. A legközelebbi város, Csepreg 9 km-re található, a megyeszékhely pedig 30 km távolságban fekszik.

A századfordulón még 554 fő lakta a ma 142 fős lakónépességű törpefalut. 1949 óta 68,8%-kal csökkent a település népessége. Évről évre sokkal többen halnak meg, mint ahányan születnek, s az előző évtizedekben igen nagy volt a vándorlási veszteség is. A rendszerváltozástól lelassult a népesség csökkenése, mivel egyre többen költöznek be a faluba, s telepednek ott le. A nemek aránya viszonylag kiegyenlített, 72 nő és 70 férfi él a faluban, az ezer férfira jutó nők száma 1028. Az erőteljes népességszám-fogyás miatt nagyon elöregedett a község. A népességnek csupán 8,2%-a 14 éven aluli, míg a lakóknak közel 1/3-a időskorú.

A falu nagyságához képest magas a hét évnél idősebb népesség átlagos iskolai végzett-sége, 8,4 osztály. A 25 éven felülieknek 4,5%-a végzett felsőfokú iskolát, összesen 6 fő. A község csaknem színmagyar, csupán egy fő vallotta magát horvát nemzetiségűnek. A népesség gazdasági aktivitása magas, de nagyon kevés az eltartott a fiatalok kicsi száma miatt. Sokáig mindenkinek volt munkája, de 1999-ben már négy fő munkanélküli, ez 4,7%-os munkanélküliségi rátát jelent. A munkavállalók Simaságon, Bükfürdőn, Sajtoskálon és Csepregen dolgoznak, közel egyenlő arányban a tercier és az agrárszektorban. Kevés a helyben munkát talált ember. Az ipari foglalkoztatottak vannak a legkevesebben, arányuk 21,0%. A kis-községben nagyon kevés az intézmény, ezeket a postahivatal, a kultúrház és a könyvtár képviseli. A település a Sajtoskál köz-pontú körjegyzőséghez tartozik. A gyerekek óvodába és iskolába Simaságra járnak. A háziorvos szintén Simaságon van.

A településen mindössze 92 lakás található, 1,67 lakos jut tehát egyre, s ez a megyei átlagnál jóval nagyobb ellátottságot jelent. Összességében jónak mondható a kommunális infrastrukturális ellátottság. 96,7% a közüzemi vízhálózatba bekapcsolt lakások aránya. 1998-ban 60% a vezetékes gázzal ellátott lakások aránya, de a csatornázás még megvalósítandó feladat. A közlekedési-távközlési infrastruktúra is megfelelő szintű, a portalanított utak aránya magas. Gond, hogy több összekötő út keskeny. Ezer főre 289 személygépkocsi és 373 telefon fővonal jut, mindkettő jóval magasabb a kistérségi átlagnál.

A kisközség lélekszámához viszonyítva magas a vállalkozói aktivitás, összesen kilenc vállalkozás működik itt. A helyi gazdaság kicsi, a község a munkahelyek tekintetében is Csepreg és Bük vonzáskörzetébe tartozik. A faluban egy kiskereskedelmi üzlet és egy italbolt hivatott a helyi szükségletek alapszintű kielégítését biztosítani.

A fejlesztési elképzelések középpontjában a csatornázás és a szennyvíztisztítás megoldása áll. A falu fő kitörési lehetősége a büki turizmusra való rákapcsolódás lehet, ami egyrészt a falusi szálláshelyek további bővítését jelenti, másrészt alternatív idegenforgalmi termékek kialakítását.

 

 

 

 

 

 

 

 

Több kép Lócsról